Samsung Galaxy Watch Active – zacíleno na drobnější zápěstí
Samsung Galaxy Watch Active jsme opět získali z obchodu CZC a opět jde o zajímavý kousek k testování. Čím se na první pohled liší od většiny hodinek, co mi už prošly rukama, je jejich velikost a hmotnost. Sice jsem podobně malé hodinky již testovala (například Immax SW 11 nebo Fitbit Versa ), ale celkově je ve světě chytrých hodinek nedostatek podobně malých modelů. Snad se už blýská na lepší časy. I v dalších aspektech mě tyto hodinky příjemně překvapily, stále je však na čem zapracovat. Pojďme se na Samsung Galaxy Watch Active podívat podrobněji.
Obsah recenze
Balení těchto hodinek je příjemně malé a elegantní. Prostor uvnitř bílé krabičky, ve které mi hodinky přišly, je nápaditě využitý. Hodinky jsou v ní stočené do kruhu, do jehož středu výrobce umístil kulatý oddíl pro nabíječku a kabel. Vešel se i náhradní řemínek větší velikosti, od výrobce přijdou hodinky s nasazeným menším náramkem. Už z toho je evidentní, jaká je cílová skupina uživatelů.
Manuál jsem našla až po důkladném hledání, byl uložen ve víku krabičky a nijak neoznačen. Počítejte však pouze se stručnými pokyny, pro hledání podrobností je tu doporučení navštívit stránky výrobce. Základní manuál je v češtině, stejně jako celé hodinky i aplikace.
Samsung Galaxy Watch Active jsou elegantní, precizně vyrobené – s odolností IP68 do 5 ATM, designově neskutečně povedené. Nechybí jim detailní zpracování, například zabroušený povrch na spodním ovládacím tlačítku. Kulaté tělo hodinek přechází do dvou kovových držáků na osičky řemínku, který se dá snadno vyměnit – pouze stlačením a vysunutím a naopak. Na tento způsob už jsme si u Samsung hodinek rádi zvykli.
Přiložený řemínek je silikonový, nedostatečně perforovaný. Pro sportování moc vhodný není, pro běžné nošení stačí. Zajímavou vychytávkou je jeho zakončení, respektive nastavení řemínku tak, abyste museli po zapnutí na ruce umístit jeho konec pod vlastní řemínek. Díky tomu nic netrčí do okolí a o nic nezachytáváte.
Spona je elegantně napojená na samotný pásek, jen se trochu obávám o opotřebení tohoto napojení. Při nasazování hodinek je nutné počítat s tím, že musíte hodinky zapnout volněji, protože vsunovaný pásek sebere kousek místa pod řemínkem. To však dává možnost nosit hodinky i dívkám a ženám s velmi útlým zápěstím, kterým jsou ostatní modely (bez výměny pásku) velké.
Řemínek je 20 mm model, takže ho vyměníte za cokoliv se stejným rozměrem. Po zapnutí řemínku S mi na něm zůstaly ještě čtyři volné dírky, tedy ještě čtyři stupně, o které se dá obvod řemínku zmenšit. To se stane málokdy – u většiny modelů hodinek jsem i na řemínku S na předposlední dírce. Ale úzké zápěstí rozhodně nemám.
Nyní k velikosti hodinek. Už jsem naznačila, že jde o drobný model pro drobnější zápěstí. Velikostní parametry jsou následující:
rozměry (š x v x h): 39,5 × 39,5 × 10,5 mm
hmotnost: 47 g (i s řemínkem S)
délka i s řemínkem S: 23 cm
Spodní část těla hodinek nese senzory a také skleněnou plochu umožňující bezdrátové nabíjení. Nabíječka je díky tomu jen kulatým podstavcem, na který hodinky položíte. Není nutné hledat piny a jakkoliv se trefovat.
Na stranách hodinek potkáme reproduktor, mikrofon (ano, hodinkami lze telefonovat skrze Bluetooth propojení s telefonem) a také dvě ovládací tlačítka, ta jsou vpravo. Horní část tvoří jen ochranné sklo a kruhový displej, který ale bohužel není přes celou plochu, má poměrně silný rámeček, konkrétně čtyřmilimetrový. Z průměru sklíčka hodinek je tedy odebráno 8 mm ve prospěch rámečku. Ve výsledku zůstalo pro displej jen 1,1 palce. Ale díky jeho jasu to stačí.
Hodinky jsou evidentně určeny všem, kdo mají spíše menší zápěstí a kdo chtějí menší a elegantní chytré hodinky. Nejde o extra spolehlivý sport tester, tím jsou jiné modely od Samsungu. Zde jde o elegantní kombinaci prodloužené ruky telefonu a základního sport testeru, který běžným hobby sportovcům jistě bude stačit. Musíte však být majiteli novějšího telefonu, Bluetooth je zde ve verzi 4.2, která už s nižšími verzemi nekomunikuje.
Samsung Galaxy Watch Active nabídnou sportovní funkce, a to včetně plavání, umějí automaticky rozpoznat aktivitu. Nechybí jim ani GPS. Ale jsou i modelem, který zobrazí veškeré povolené notifikace a dokonce vám umožní na ně přímo z hodinek odpovědět. Snoubí tedy funkce sport testeru se spíše kancelářskými modely, jinými slovy: nabídnou přesně to, co čekáme od chytrých hodinek současnosti nabízených za stále ještě přijatelnou cenu.
Výdrž baterie je bolístkou tohoto modelu. Není nijak excelentní, což je samozřejmě dáno zejména velikostí modelu. Baterie má kapacitu 230 mAh. Když na hodinky nejste nároční, vydrží vám nabité cirka tři dny. Pokud ale vyžadujete aktivní GPS, sledování aktivity a ještě kontinuální měření tepu se stále rozsvíceným displejem, odpravíte je během několika málo hodin.
Nabíjení je bezdrátové, jak už jsme zmínili. A trvá cirka 2,5 hodiny. Plusem může být úsporný režim, který hodinky nabídnou v momentě, kdy jim dochází síla. V tomto režimu se musíte spokojit pouze s ukazováním času. Ale zajistí prodloužení výdrže o několik hodin.
Samsung Galaxy Watch Active dostaly od výrobce krásně tmavý a dobře viditelný dotykový AMOLED displej. Jeho parametry jsou následující:
průměr: 1,1 palce
rozlišení: 360 x 360 px
Viditelnost i na přímém slunci je dostatečná. Jas lze nastavit od jedničky do desítky, kdy v běžné místnosti si vystačíte se dvojkou a venku v oblačném počasí s cirka pětkou. Ve tmě je nejnižší stupeň jasu docela přijatelný, ten nejvyšší naopak výrazně oslňuje.
Zobrazení můžete zvolit stabilní nebo dynamické, kdy se displej během času mění, respektive se pohybuje motiv, který jste si vybrali. Lze zvolit analogové ručičky nebo digitální čísla. A spousty alternativních ciferníků, z nichž mnohé jsou ke koupi v obchodě propojeném s aplikací. Už v základní nabídce displeje v hodinkách jsou ciferníky jak dámské, tak čistě pánské, lze volit varianty elegantní i vyloženě sportovní či moderně abstraktní.
Obrazovka je samozřejmě dotyková. A musím říct, že reaguje skvěle. Dotyky bere hned, gesta také. Rychlost reakce operačního systému na zadaný povel je také ucházející. Malý displej má malé ikony, to je jasné. Mně nedělalo problém se do nich trefit. Ale manžel, který má mnohem větší prsty než já, musel někdy docela soustředit správný a dostatečně jemný dotek, aby plochou prstu zabral jen tu malou ikonu, kterou potřeboval. Opět je cítit zaměření výrobce na uživatele s drobnějšíma rukama a prsty.
Displej bere jak dotyky, tak gesta všemi směry. Navíc je sklo Corning Gorilla Glass 3 zpracováno tak, aby se hned tak neupatlalo. Otisky příliš nesbírá. Takže pokud jej neupatláte něčím jiným, běžnými otisky se vám to jen tak nepovede. Díky tomu zůstávají hodinky přehledné a elegantní, není nutné je každou chvilku leštit, a to ani když potřebujete, aby vypadaly ještě reprezentativněji.
Ovládání je velmi podobné hodinkám Samsung Galaxy Watch , které jsem testovala v zimě, ovšem až na jeden velký rozdíl. A tím je otočná luneta. Zatímco na Galaxy Watch byla, na nových Galaxy Watch Active chybí. I když, ono je to relativní. Musím říct, že mi v podstatě nijak nechyběla, dotykové ovládání je rychlejší. Ale lidé s většími prsty by ji jistě ocenily, otočná lunetka totiž pomáhá trefit se do správné ikony nabídky, kterou chcete otevřít nebo zvolit.
I zde platí, že ovládání je intuitivní. Vzhledem k tomu, že jsem s Galaxy hodinkami již potkala, nemusela jsem hledat manuál. Ale ani při prvním setkání s hodinkami nebylo nutné dlouho se jejich ovládání učit. Navíc se dá leccos personalizovat, což usnadní každodenní manipulaci s hodinkami.
Pojďme si ovládání popsat podrobněji:
Dvě fyzická tlačítka slouží k výběru, potvrzení, návratu a zapínání hodinek. Horní tlačítko použijete k návratu o krok zpět, a to ze kterékoliv úrovně menu. To dolní slouží k zapnutí a vypnutí, dále ke zobrazení základní nabídky při zmáčknutí na hlavní obrazovce. Anebo k návratu na hlavní obrazovku. Pokud je displej vypnutý, probudíte ho kterýmkoliv tlačítkem.
Potažením prstu po hlavní obrazovce (i kdekoliv jinde v menu) dolů vyvolá hlavní nabídku nastavení hodinek, která je rozdělena do dvou obrazovek. Jde o podobnou nabídku jako ve smartphonech. Potažením prstem směrem dolů aktivuje zklidňovač stresu. Jde o funkci, která vám obrazem řídí hluboké nádechy a výdechy (6x), což vede ke zklidnění tepu. Pokud se teplová frekvence nesníží, hodinky nabídnou opakování.
Potažením prstem z hlavní obrazovky doleva přivede několik interaktivních obrazovek:
Potažením prstem z hlavní obrazovky doprava zobrazíte notifikace. Lze s nimi pracovat, tedy nejen si je přečíst, ale také na ně odpovědět. A samozřejmě je smazat. Dokud je nevymažete v hodinkách nebo v telefonu, zůstávají v paměti hodinek a můžete se jimi probírat.
Spousta věcí je nastavitelných podle přání uživatele. Lze nastavovat přímo v hodinkách nebo použít aplikaci Galaxy Wearable, kterou je vhodné si nainstalovat. Bez ní se hodinky s telefonem nepropojí. Ovšem, jestli vám stačí jen sport tester, obejdou se hodinky i bez telefonu.
Kdo není majitelem telefonu značky Samsung, musí ke správnému fungování propojení s telefonem a k možnosti sledovat statistiky i v telefonu nainstalovat další aplikace. Jde o Galaxy Watch Plugin, Samsung Accessory Service. Ke sportu a životosprávě se pojí ještě aplikace Samsung Health. To sice není moc pohodlné, ale jde o jedinou komplikaci na počátku používání. Pak už frčí všechno jako po másle.
Operační systém je samozřejmě Tizen, nyní inovovaný o uživatelské rozhraní One UI. Hodinky mají slušný výkon:
chipset: Exynos 9110, CPU: 2×1,12 GHz
operační paměť RAM: 768 MB
vnitřní paměť: 4 GB
paměťové karty: nejsou podporovány
Funkcí nabídnou hodinky Samsung Galaxy Watch Active poměrně dost. Jen opakuji, že nejsou určeny pro sportovce, kteří se pohybem zabývají profesionálně nebo kteří chtějí přesné statistiky svých výkonů, fyzičky a dalších tělesných parametrů. Tenhle sport tester je určen pro běžné použití.
Odměnou za omezení sportovních funkcí je propojení s telefonem a široké možnosti reagování na notifikace, dále přehled o počasí a spousta jiných chytrých vychytávek. V podstatě lze funkcemi přirovnat Samsung Galaxy Watch Active ke staršímu modelu Samsung Galaxy Watch , ale s tím, že Watch Active mají menší tělo a o něco méně funkcí.
poslední aplikace – analogie jako ve smartphonu – hodinky otevřou seznam naposledy navštívených aplikací, čímž si k nim značně zkrátíte cestu
telefonování skrze Bluetooth – potěšilo mě, že se odchozí hovory nepřepínaly do hodinek automaticky, jako tomu bylo třeba u Forever GPS Smart Watch SW 500
zprávy skrze Bluetooth – zprávu můžete napsat (jakoby na tlačítkovém telefonu, T9 funguje), namluvit nebo namalovat. K dispozici je i spousta smajíků
notifikace z telefonu s možností reagovat na ně – opět psaním, mluvením i malováním.
Bixby – hlasový asistent, který vám v angličtině pomůže s nastavením hodinek a telefonu, s vyhledáním spousty věcí. A třeba vám i přečte předpověď počasí, když ji o to požádáte. Hlas je ženský, strojový, angličtině je dobře rozumět
Samsung Health – sportovní a zdravotní funkce, životní styl, statistiky o vašem pohybu, kondici, spánku a podobně
Galaxy Store – možnost dokupovat nebo zdarma dodávat ciferníky, aplikace a podobně. Celkem široká nabídka
nastavení – všechny podrobnosti nastavení na jednom místě
předpověď počasí (velmi podrobná, po 4 hodinách na aktuální den, zevrubná na 5 dní dopředu)
budík
kalendář – jde o kalendář propojený s kalendářem ve vašem mobilu. Ale můžete si zde tvořit i záznamy čistě hodinkové. Pokud máte kalendář v mobilu synchronizovaný s někým dalším, budou se v hodinkách zobrazovat i jeho události a připomenutí
upomínky – zde jsou nezávislé na kalendáři z telefonu
hudba – díky velké paměti a také Bluetooth si můžete přehrávat hudbu tak, že ji pošlete do sluchátek nebo do reproduktoru
galerie – obrázky si sem pošlete z mobilu, fotoaparát v hodinkách není
najít telefon – když je telefon v dosahu Bluetooth, začne zvonit
světový čas
hodinky automaticky monitorují spánek, denní aktivitu, kroky, tep, vystoupaná patra a spálené kalorie
měření stresu a lekce dýchání
sledování zvoleného cvičení – v nabídce je v základu běh, cyklistika a plavání, přidat ale lze další, na výběr je 36 dalších konkrétních aktivit, plus jedna nekonkrétní s názvem „jiné cvičení“
Díky možnosti personalizovat si nastavení hodinek a rozložení funkcí, je jejich používání časem dostatečně pohodlné i pro ty, kdo mají větší prsty a nemohou se příliš trefovat do malých ikon. Vytvoří si totiž vlastní zkratky k nejpoužívanějším aplikací, což dost usnadní úplně všechno. Pak i při běhu nebo jiném pohybu snadno trefíte, kam potřebujete. A to se počítá.
Samsung Galaxy Watch Active jsou schopné komunikovat s Androidy od verze 5.0, i s iOS od verze 9.0. Ale podstatná je i verze Bluetooth v telefonu, protože v hodinkách je Bluetooth 4.2. Jestliže máte jen 4.1 a nižší, pravděpodobně bude spojení s hodinkami vypadávat.
Samsung Galaxy Watch Active však nabídnou i NFC nebo Wi-Fi na 2,4 GHz. Nechybí ani vestavěná GPS. Do hodinek nelze vložit SIM kartu, takže bez služeb mobilních sítí se v jejich případě musíte obejít. Za odměnu však jsou vodotěsné.
Samsung Galaxy Watch Active jsou velmi pohodlné k nošení, což se rozhodně nedá napsat u každých hodinek, které jsem kdy měla možnost testovat. Perforování řemínku je sice nedostatečné pro sportování, hodně se mi pod ním potila ruka, ale dírky v řemínku určené k zapínání jsou jen kousek od sebe, což umožní celkem přesné nastavení obvodu zápěstí. Spodní plocha těla hodinek je téměř rovná, a tak do zápěstí nic netlačí.
Ovládání hodinek je na první pohled zdlouhavé, ovšem je to jen první zdání. Stačí pochopit pojetí ovládání hodinek výrobcem. Zvládne to i začátečník, stačí trochu přemýšlet. Celkově se hodinky ovládají dost intuitivně, nebyla jsem nucena dívat se na cokoliv do manuálu.
Oproti staršímu modelu Samsung Galaxy Watch musím pochválit změnu v základním nastavení, kdy hodinky přestaly neustále vyrušovat oznámeními o činnosti, nečinnosti a podobně. Notifikace, které mě u staršího modelu často obtěžovaly, byly například souhrn denní aktivity, upozornění na denní plán nebo cíl, přehled spánku, přehled kroků (jako notifikace s vibrací jednou za pár hodin), info o tom, když se od spárovaného telefonu příliš vzdálíte, když se k němu zase vrátíte a podobně.
Nyní zůstalo v základním nastavení jen upozornění na neaktivitu a na odpojení od spárovaného telefonu. Ostatní je v základu vypnuto – a pokud máte o tato oznámení zájem, je nutné si je zapnout. U starších Galaxy Watch to bylo opačně, zde jsem musela vypínat.
I novější model Samsung Galaxy Watch Active mi tvrdil, že spím neskutečně mizerně. Hluboký spánek sotva pár minut, během noci několik probuzení, zbytek jen lehké spaní. No, já bych se popsala, že spím jak dřevo. Ale hodinky mi tvrdí, že se v noci několikrát budím…
I nový model mě vybízí ke zkroucení hrudníku. Tím je myšleno, abych předpažila a párkrát se v pase otočila na obě strany, abych si protáhla páteř. Jiné hodinky mi zase doporučovaly, aby se roztáhla. By mě zajímalo, jakým procesem prochází překlad do češtiny.
V době recenzování jsme dělali seno, hodinky počítaly i nabírání sena na přepravní plachtu jako kroky. Stejně tak okopávání a podobě, čemuž se však nedá divit, vše jsou to celkem prudké a velké pohyby rukou. Nicméně je nutné s tím počítat.
Hodinky se mi dobře ovládaly, na nic jsem nemusela dlouho čekat. Snad jen přechod na klávesnici, když jsem chtěla napsat zprávu, byl malinko zdlouhavější. Jinak všechno běželo v krátkých časových úsecích. A co ovládání aplikace? Moc času jsem v ní nestrávila, protože všechno jde nastavit a používat rovnou v hodinkách. I přehledy a statistiky si zde zobrazíte. Ty v aplikaci pak nejsou o moc podrobnější, takže je nasnadě, proč jsem do aplikace příliš nechodila.
Samsung Galaxy Watch Active jsou krásné hodinky pro ženy, ale i drobnější muže. Pohodlně se nosí, snadno se ovládají, jejich displej je viditelný ve všech běžných světelných podmínkách, včetně slunce během jasného letního dne. Díky operačnímu systému Tizen jsou v podstatě samostatné, není nutné často chodit do aplikace v telefonu a nastavovat tu funkce nebo prohlížet získaná data. Vše zvládnou hodinky samy, propojení s telefonem vyžadují jen pro realizaci hovorů, posílání zpráv či obecně pro všechny notifikace z telefonu. Hodinky sledují tep, měří sportovní aktivity, a to včetně plavání. Zabudovaná GPS pomáhá sledovat trať. A pokud se chystáte na delší výpravu, jistě využijete podrobnou předpověď počasí. Zamrzí jen krátká výdrž baterie, která se dobíjí bezdrátově. Bluetooth je již LE, hodinky nabídnou i LTE.
Cena na Heuréka Cena na Alze Kup na Mall