Správná péče o šperky nejen ze stříbra
Vrtá vám hlavou, jak se starat o svůj nejen stříbrný šperk, aby vydržel co nejdéle v nádherném stavu?
Jak se zbavit černého povlaku, abyste svůj klenot nenávratně nepoškodili, a proč vůbec vzniká? Tomu všemu se věnuje náš článek.
Pokud váš stříbrný šperk ztratil svůj původní lesk, změnil barvu tak, že ztmavnul nebo až zčernal, nebojte se, že jste si pořídili nekvalitní doplněk. O kvalitě se můžete přesvědčit v našem článku. Proces černání, nebo oxidace je přirozeným jevem , ke kterému dochází v různě dlouhých časových obdobích na základě mnoha faktorů. Na povrchu stříbra se vytvoří korozivní vrstva, povlak, kdy prvky z ovzduší (většinou sirného charakteru) nebo potu reagují s prvky použitými ve stříbrné slitině.
Oddálení tohoto nežádoucího procesu pomáhá rhodiování . Využívá se nejen u velmi měkkého stříbra k tomu, aby se šperk méně mechanicky opotřebovával, stal se odolnějším, neboť stříbro se velmi snadno deformuje. Získává tím i bělejší barvu, výrazně se zpomaluje oxidace a hlavně se dá na šperku zopakovat. Dalšími preventivními způsoby zpomalení oxidace jsou zejména péče o šperk ve smyslu vyhýbání se nežádoucím mechanickým a chemickým vlivům, správné čištění a skladování.
Šperky je dobré skladovat ve šperkovnici tak, aby nedocházelo k odírání, a zároveň, aby bylo zajištěno co nejméně světla a proudění vzduchu. Negativní vliv na šperky má ovzduší, ale i o faktory jako:
koupání, sprchování, chlorované bazény, termální koupele, i slané moře;
používání mýdla, dezinfekce, prostředků na úklid a mytí nádobí;
prašné prostředí, ať už písek, hlína, prach, nebo popel z krbu či táboráku;
vysoké teploty v podobě opalování či pobytu na slunci, krb/táborák, sauna;
chemické poškození při styku s kyselými, zásaditými nebo i barevnými potravinami;
zanášení šperku kosmetickými produkty – krémy, laky na vlasy, make-up, parfémy;
mechanické poškozování při běžném způsobu života, sportu, vaření, úklidu, zahradničení…
Svou roli hraje i lidský pot a jeho změny, například v důsledku užívaných léků, ale i stres, překyselení organismu, nebo nedostatek vitamínů a minerálů. Specifické důvody barevných změn mají dětské náušničky, u kterých dochází k černání např. při růstu zoubků, reakcích na očkování, při nemoci dítěte ve spojení s teplotou, nebo použitými léky.
Obecné doporučení zní sundávat šperky při jakékoliv nevhodné činnosti, kdy by se mohly některým z faktorů poškodit, případně používat alespoň u prstenů vhodné ochranné rukavice.
Čištění šperků
Při čištění vám před vyzkoušením babských rad doporučujeme se alespoň poradit ve zlatnictví, abyste své šperky nenávratně nepoškodili. Jedná se zejména o případ, kdy jsou ve šperku použité kameny, kterým nejenže nesvědčí kyseliny a zásady, ale navíc se může odlepit lepidlo a drahokam vypadne.
Dalším metodám se více věnujeme v článku o domácím čištění.
Pro běžnou údržbu od prachu, lehké špíny a mastnoty doporučujeme na šperk použít měkký bavlněný hadřík, který lze v případě potřeby namočit do teplé vody a využít neagresivního mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. Po odstranění nečistot šperk omýt vodou a vyleštit jej do sucha.
Pokud vaše cenné šperky zčernaly natolik, že na ně už žádný z triků nestačí pro uvedení do původní podoby, obraťte se na své zlatnictví s žádostí o profesionální péči.
Šperky z našeho e-shopu