Jak poznat kvalitní a hodnotný šperk?
Poznáte, zda je váš šperk opravdu zlatý a nikoliv jen pozlacený? Rozeznáte pravý diamant od zirkonu?
Podívejte se s námi na nejzákladnější vodítka, kterým při pořizování klenotů věnovat pozornost. V první řadě bychom vám chtěli doporučit nakupovat své šperky pouze u prodejců v kamenných obchodech, e-shopech, či šperkařských dílnách, které jsou registrované na puncovním úřadě .
To chrání zákazníky před zakoupením nekvalitního zboží a poctivé výrobce před nekalou konkurencí.
A teď ke konkrétním šperkům a informacím, které můžete i jako laik snadno zjistit. Prvním poznávacím znamením u šperků ze zlata, stříbra či platiny, je státní punc . Tento malý symbol, vyražený obrázek, jejichž vlastnostem se věnujeme v jiném článku, představuje vodítko, jak určit kov a jeho ryzost a nenaletět na šperk pouze pozlacený nebo postříbřený.
Druhým vodítkem by mohlo být ryzostní číslo . Nejčastěji se setkáte s čísly: 585 označující 14 karátové zlato, nebo 750 u zlata 18 karátového, někdy uvedeno pod značkou 14/18K. U klenotnického či také sterlingového stříbra bude k nalezení značka S/AG a číslo 925. A platinové šperky zdobí číslo 950, někdy s označením PT. Co tato čísla reálně znamenají, se dočtete v článku o ryzosti.
Na špercích lze ještě najít značky výrobce nebo dílny (obvykle 2-4 písmena), tzv. dílenský podpis a značky obchodní, či dovozové, a nenechte se jimi zmást.
Způsobů, jak zjistit pravost kovu je samozřejmě více, ale obvykle nejsou běžnému člověku v domácích podmínkách dostupné. Ať se jedná o jednoduchou zkoušku pomocí prubířského kamene (šperk se očrtá o nerost buližník a vzniklá čára se pokape kyselinou dusičnou), nebo spektrometry nebo spektrografy, které jsou schopny zjistit nejen druh slitiny, ale i její ryzost. Proto se neostýchejte navštívit odborníky, ať už ve zlatnictví, případně pobočky puncovních úřadů.
Pokud se zaměříme na kameny , moc dostupných prostředků laik nemá. Proto je součástí každého solidního nákupu šperku s diamantem nebo jiným drahokamem – certifikát pravosti . A už během nákupu byste měli být o všech charakteristikách použitého kovu i kamene informováni. Jak v těchto charakteristikách číst, se také věnujeme v textu o ryzosti a jednotkách.
Certifikát pravosti je malý dokument, většinou ve formátu vizitky, který označuje typ šperku, použitý kov a jeho ryzost, váhu celého šperku a použité kameny. U diamantů (více o nich v článku) je uveden brus, barva, kvalita, obvykle i rozměr a jeho celková váha v karátech. U jiných drahokamů je standardem brus a jeho tvar, barva, celková váha a rozměr v milimetrech. V poznámce se také můžete dočíst, že šperk byl finálně pokoven rhodiem Přejeme vám, abyste vždy bezpečně nakoupili to, co je vám inzerováno.