Na čem se dají nosit hodinky: typy řemínků a náramků
Pokud v obchodě s hodinkami uslyšíte otázku, jestli to bude „s gumou, nebo bez“, bude asi zřejmé, že nejde o dotaz pracovnice vykřičeného domu na požadavky zákazníka kvůli jejich zanesení do EET. Může se tak běžně - a bez jakýchkoli postranních úmyslů - optat i seriózní obchodník s hodinkami, pokud si u něj člověk kupuje tzv. potápky.
Prostě ho jen zajímá, zda si u něj budoucí majitel chce potápěčské hodinky pořídit, vedle běžného kovového, i s kaučukovým, silikonovým či jiným podobným náramkem (řemenem), pro který se v hodinkových kruzích vžil souhrnný název „guma“. Ano, dnes se budeme věnovat tématu „Na čem se dají nosit hodinky“. A když už jsme to nakousli, začněme tím asi nejběžnějším.
Kovový náramek
Často se můžeme setkat i s označením „tah“, což je ovšem mírně zavádějící, viz níže. Jak sám název napovídá, kovový náramek je složen z kovových článků, které lze u hodinek, hodných toho jména, dokoupit i navíc a náramek prodloužit, pokud má nositel zvlášť hromotlucké zápěstí, vymykající se běžným zvyklostem (konfekční velikost zpravidla končí někde na obvodu 20-21 cm). Další výhodou je vysoká odolnost a snadná údržba - čas od času náramek prostě stačí omýt mýdlovou vodou a vydrhnout jemným kartáčkem. Nevýhodou je, že zvyšuje hmotnost hodinek, což se dá obejít pořízením modelu v titanovém provedení.
Speciálním druhem kovového náramku je tzv. mesh , vznikající spletením drobných kovových oček; texturu může mít různou od poměrně hrubé (shark mesh) až po velmi jemnou (milánský náramek), připomínající síťovinu.
Kovový tah
Bratranec kovového náramku je téměř vyhynulý druh, který si vrchol popularity užil někdy v 70. letech minulého století. Tváří se často jako obyčejný kovový náramek, ale roztáhnete-li ho, dílky se rozestoupí a objeví se pružné spojení křížem propojených mezičástí na principu pantografu. Navléká se jednoduše přetažením přes ruku, kdy se roztáhne a na zápěstí se zase smrskne (odtud „tah“).
Nevýhoda: Nikdy za vlahého večera neházejte kamínek do okna své milé, jinak tah i s hodinkami během prudkého pohybu opustí zápěstí ve směru vrženého kamínku. A Vostoky po dědovi už nerozchodíte (vlastní zkušenost).
Gumy, silikony a tak dál
Jsou v podstatě bezúdržbové, leckdy nápaditě hodinky doplňující (kdo by na rally chronografu nechtěl gumu se vzorkem pneumatik?), nezvyšují dramaticky váhu na zápěstí, pro někoho praktické a super pohodlné... V čem je háček? Chce to prostě předem vyzkoušet, protože to, co někomu přijde krásně nositelné, jinému může připadat jako hrubý, téměř neohnutelný kus, vystřižený snad z pásu na uhlí. Materiálů je opravdu hodně a chce to prubnout, aby nošení bylo individuálně pohodlné.
Některé „fakt potápěčské“ gumové řemeny na sobě mají vytištěné různé číselné údaje, informující například o délce dekompresních přestávek při vynořování, které ovšem uživatel ponořený nikoli do kapaliny, nýbrž do pilné kancelářské práce jen těžko využije.
Textilní a podobné „řemeny"
NATO, ZULU, velcro, denim... Tajemné názvy ve spojitosti s hodinkami rozklíčujeme vzápětí, jen si rychle řekněme: všechny textilní řemeny lze udržovat prostým vypráním (v ruce či v pračce) a ty kvalitní dokáží přežít i roky nošení. NATO je řemen (po cizácku strap), který lze v mžiku na hodinky nasadit prostým provléknutím přes stěžejky, není třeba nic rozmontovávat. Na rozdíl od některých ZULU strapů má zábranu, která brání posunu hodinek z vymezené části řemenu. A byť to není typický oblekový řemen, sluší se zmínit, že ke smokingu i dalším společenským oděvům jej na svých Rolexkách či Omegách nosil a stále nosí agent Jejího Veličenstva James Bond. (Zjistěte kde se vzal a proč je NATO tak populární .)
ZULU strap zábranu buď má či nemá. Od NATO jej odlišuje celkově robustnější provedení se zakulacenými kovovými oky na provlékání. Oba jsou mými nejoblíbenějšími prostředky k nošení hodinek, protože nestojí moc a vyrábí se v téměř nekonečném množství kvalitativních a barevných kombinací - ráno si do práce vezmete hodinky s chmurně černým páskem, který před odchodem ze zaměstnání můžete za pár vteřin vyměnit za strap v barvách oblíbeného sportovního klubu.
NATO i ZULU lze koupit i v kožených variantách. (Znalci jistě rozklíčovali, že oba řemeny mají hodně společného s armádou - ano, NATO, je „to“ NATO a ZULU značí velitelský čas.) Velcro je ve své podstatě kus šikovně sešitého a kovovými oky opatřeného suchého zipu. Vznikl tak řemen, který používali američtí astronauti k připnutí hodinek na objemný rukáv skafandru při výstupu mimo loď.
Denim je naproti tomu řemen, jehož svršek připomíná obnošené džínsy; ovšem v kvalitním provedení je ve skutečnosti podšit kůží, čímž se dostáváme k reprezentantovi klasiky.
Kožený řemen
Klasika všech klasik! Umíte si společenské či klasické pilotní hodinky představit na něčem jiném? Já ne. Výhody a nevýhody asi nemá smysl zmiňovat. Je to ne úplně praktické, ne dost trvanlivé, bývá to cítit od potu. Ale co si počít, když na tom hodinky vypadají tak skvěle? I některé potápky jsou k mání na kůži (byť prý důkladně impregnované), protože se od tisíců jiných liší právě tím! Kůže k hodinkám prostě patří jako... už jsme zase u toho – jako třeba gumy k motorsportu! Je to zkrátka spotřební materiál, který se onosí, ale během své životnosti svou úlohu plní tak, jako žádný jiný! Jen je potřeba smířit se s tím, že nejsou věčné. (Přečtěte si tipy jak pečovat o kožené řemínky .)