Orient New Multi-Year Calendar – recenze nejoblíbenějších Orientů u nás
Trochu záhadný systém víceletého kalendáře přitahuje milovníky mechanických hodinek už léta letoucí. Proč jsou Orient New Multi-Year Calendar tak oblíbené? A jak ten kalendář vlastně funguje? Trochu světla na to snad vrhne dnešní recenze.
Přiznám se, že jsem Multi-Year modely míjela dlouho bez povšimnutí. Snad že mě jejich hlavní éra minula a nová retro vlna zasáhla na jiných místech. Ale pak se na jednom hodinkovém fóru rozrostla obrovská diskuze.
Onu diskuzi vzbudila dáma, která u nadšenců do hodinek hledala radu při pátrání po svých budoucích hodinkách. Designově ji zaujaly jedny Festiny, značka tak typická právě pro módní hodinky. Jenže zadání znělo jinak: toužila po dostupné tradiční značce.
Stovky komentářů zahrnovaly desítky světoznámých i méně obvyklých hodinářských značek. Po dnech pátrání se objevila fotka nových hodinek šťastné majitelky. A jaké bylo, alespoň pro mne, překvapení, že na konci této napínavé cesty byly Orient New Multi-Year Calendar. Model, který považuji za výsadu mužů, má v sobě zřejmě cosi, co dokáže zaujmout i moderní ženu! Bylo na čase podívat se na ně trochu blíž.
Vzhled a zpracování
Jedním z kamenů úrazu Orient New Multi-Year modelu je náramek. Jde o skládaný ocelový tah, kde jsou jednotlivé články spojeny pomocí závlaček ve formě tzv. hokejek. Ze stran proto nejsou články nijak zahlazeny a celkově je zpracování zkrátka prostší.
Při pohledu na cenu se to dá snadno odpustit, přesto myslím, že výměna za nějaký solidnější ocelový náramek posune hodinky na úplně jinou úroveň. Tyto myšlenky možná trochu zkomplikuje skutečnost, že mezi nožkami je 19 mm. Sudé číslo by nabídlo více možností, ale problém to rozhodně není neřešitelný.
Samotné pouzdro je totiž zpracováno sice střízlivě, ale velmi pěkně. Obzvlášť mě nepřestává bavit kaskádovitý design směrem ke sklíčku. Hodinky získávají díky němu trochu na objemu a jisté robustnosti. Pro pánské hodinky s průměrem přes 42 mm výtečný designérský tah. Co se nositelnosti týče, té snad nemám co vytknout. Typický tvar pouzdra padne na zápěstí velmi dobře, od nožky k nožce je to 48 mm a tloušťka nepřesahuje 12 mm.
A dostáváme se k číselníku. Dominuje mu samozřejmě kalendář. Nutno zmínit, že i když se musí na číselník vtěsnat informace o dnech, měsících i rocích, vše je dostatečně čitelné. Na 12. hodině jsou v sedmi polích seřazeny měsíce, pod nimi pak poslední dvojčíslí roku.
Na protější straně ve spodní části číselníku jsou opět ve výseči rozděleny dny v měsíci a nad nimi dny v týdnu. Neděle je pak pro rychlejší orientaci vyznačená červeně.
Ručky nesou decentní luminiscenci, a také u ocelových indexů najdeme luminiscenční body. Pocitu kvalitního zpracování v tomto případě napomáhá pěkné ohraničení datumovky na trojce a logo Orientu. Na protější straně najdeme zdánlivý přehršel informací, včetně názvu značky, hodinek, počtu kamenů… Ale z mého pohledu je to součást této osvědčené klasiky. Snad že by to bez toho bylo až nečekaně pusté.
Orienty New Multi-Year Calendar balancují na pomezí sportovních a společenských hodinek. Nelze jim upřít jistou univerzálnost, ale to důležitější, designovou originalitu. Vezměte je k obyčejnému tričku na grilovačku, nebo ležérnímu saku a košili, nebo třeba pulovru, ve všech případech budou vypadat, jako by je vyrobili právě pro tuto příležitost a styl.
Posuvné pravidlo víceletého kalendáře
Pojďme k největší atrakci těchto hodinek. Víceletému kalendáři.
Jak funguje záhadný kalendář? Na první pohled je to celkem hádanka. Ve skutečnosti stačí jediná věc: pomocí horního tlačítka posunout aktuální rok na aktuální měsíc . Rok se každým stiskem tlačítka posouvá na kotouči v horní časti kalendáře. Nad ním jsou pak vypsány měsíce.
Jakmile přiřadíte správný rok k měsíci, máte vyhráno. Ve spodní části se bude současně posouvat kotouč s dny v týdnu (pondělí až neděle, která je červená) a přiřadí se ke správnému datu v požadovaném měsíci.
Ukážeme si to na předchozím obrázku. Rok 2021 v horním kotouči je aktuálně nastavený na srpen (August). Na spodní části kalendáře tedy dokážu přesně říct, že první středa v měsíci bude 4. Nebo že prvního srpna 2021 připadá na neděli.
Takto si můžu nastavit jakýkoli rok, který je na horním kotouči a určit, kolikátého je který den. Tak například, z aktuálně nastaveného kalendáře na obrázku výše dokážu vyčíst, jaký den připadá na které datum v květnu 2022. Nebo zpětně, že Silvestr v roce 2019 jsme slavili v úterý.
Možná vás napadlo, že to přece nemůže fungovat během přestupných let. Ale i to víceletý kalendář umí. Přestupné roky jsou v kotouči na 12. hodině zvýrazněny červeně . Jedinou změnou v nastavování oproti nepřestupnému roku je, že přestupný rok nastavíte ke zvýrazněnému lednu a únoru. Například rok 2024 bude přiřazen k lednu v poslední sedmině výseče s vyznačeným JAN (leden). Kdežto nepřestupný rok 2022 bude přiřazen k první výseči s nezvýrazněným JAN.
Někteří majitelé jsou zklamáni, když zjistí, že se nejedná o věčný kalendář. Hodinky si samy nenastaví datumovku, ani si samy nepřesunou rok na další měsíc.
Pokud jste v to doufali i vy, poohlídněte se po hodinkách, které věčný kalendář mají. Nebo jsou řízené rádiem, GPS, nebo se dokáží synchronizovat přes Bluetooth. Orient Multi-Year kalendář je spíše taková nostalgická záležitost. Praktická je jen trochu a využijete ji jen sem tam.
Například když se vás někdo zeptá, jaký den připadá letos na Vánoce. Tlačítkem posunete rok na prosinec a během vteřiny znáte odpověď. Možná bude tazatel rychlejší, když vytáhne mobil, ale to je kouzlo té nostalgie, kterou hodinky nabízí.
Navíc to vypadá úžasně zajímavě a hodinkám to dodává pořádnou dávku jedinečnosti. Ne, bez této komplikace by hodinky s prázdným číselníkem rozhodně nebyly takovým hitem.
S rotorem, ale bez ručního nátahu
Uvnitř New Multi-Year Calendar se ukrývá mechanický strojek 46D40 , který si Orient, přestože spadá pod Seiko Epson, vyrábí sám. Má 21 kamenných uložení a vedle komplikace zmíněného kalendáře také datumovku. Co naopak nemají, je hacking – při nastavení času tedy vteřinovka poběží dál. Vzhledem k cenovce také jistě nepřekvapí, že není nikterak zdoben, ale tato strohost v tomto případě nijak nevadí.
Strojek běží na frekvenci 21 600 polokmitů za hodinu a Orient uvádí toleranci odchylky - 30/+40 sekund za den. Běžně se ale dostanete na nějakých + - 15 sekund. Při plném natažení hodinky poběží lehce přes 40 hodin.
U strojku je třeba zmínit jednu důležitou věc. Jedná se o mechanický strojek s automatickým nátahem, ale bez ručního nátahu . Aby hodinky fungovaly, je třeba je mít v pohybu, aby byly dotahovány rotorem. Přes korunku je nedotáhnete. Na druhou stranu, na pohyb rotoru reagují velmi rychle.
Možná se to nezdá jako důležitá informace, ale je třeba s tím počítat. Především, pokud neplánujete pořídit si na hodinky natahovač . Je to ale nedílná součást těchto hodinek, stejně jako zvláštně (ne)účelný kalendář.
New vs. Old
Orient New Multi-Year Calendar má své mouchy. Ať už jde o zpracování, které vás neposadí na zadek, ale je víc než poctivé vzhledem k ceně, nebo náramek, pro který to platí dvojnásob. To, čím jsou unikátní, je cenová dostupnost, se kterou získáváte solidně postavené automatické hodinky s komplikací, kterou hned tak někde nenajdete. Rozhodně jsou to hodinky, které vás budou bavit.
Orient má hned několik variant víceletých kalendářů. Kromě dnes zmíněného New Multi-Year Calendar FEU0000 patří mezi oblíbence například Orienty Multi-Year s logaritmickou stupnicí . Jsou sportovněji laděné, nabízí 100metrovou voděodolnost a šroubovací korunku. Systém kalendáře je ale stejný.
V závěru se sluší zmínit, že aktuálně vydávaný kalendář je platný pro roky 2015 až 2036 . Orient poté obvykle vydá nový model. Nabízí se tedy otázka, co s hodinkami, až dojdeme do roku 2037? Teoreticky stačí vyměnit datový věnec s aktuálními roky. Princip zůstane pořád stejný. Zda v té době bude Orient vyrábět nové věnce, nebo dokonce stále Multi-Year modely, je trochu věštecká otázka. Nic netrvá věčně, zvláště kalendáře, které nejsou věčné.