VYBRALI JSME 6 NEJ: Hodinky do apokalypsy
Je jedno, co přijde. Jde o to vybrat hodinky, které přežijou cokoli. Z pánských hodinek jsme vybrali šestici těch, kterým by neublížila ani novodobá biblická potopa, ani jiný nenadálý sci-fi scénář.
1) Casio G-Shock Mudmaster GG-B100
Kdybych měla vypálit jedny nejlepší outdoorové hodinky s praktickými funkcemi, nekompromisně odolné, v tom nejlepším možném poměru cena/výkon a současně skvěle vypadající, byly by to Mudmaster GG-B100 . Mají své nedostatky, ale rozhodně nic, co by nereflektovalo danou cenovku.
Jak název napovídá, jde o hodinky odolné vůči blátu, prachu, samozřejmě i vodě a jsou to G-Shocky, takže i nárazům. Jsou to skutečně hodinky do terénu. Dost možná i do zmíněné apokalypsy. Ale své využití si najdou i teď a tady.
Moderní aspekt jim dodává Bluetooth konektivita, díky které se spojí s appkou v telefonu. V té si můžete nastavit veškeré funkce. Z telefonu si pak hodinky berou přesný čas, ale třeba i souřadnice místa, které si potřebujete zapamatovat. Bod si hodinky uloží do paměti, což se dá použít pro určení vzdálenosti a směru k uložené pozici. A to je jen jeden příklad za všechny.
Mudmastery jsou ve výběru ale především proto, že mají hodně užitečné senzory, které se obejdou bez chytrého telefonu. Především magnetický kompas, teploměr, který dokáže změřit okolní teplotu v rozmezí -10 do +60 stupňů Celsia, a dále výškoměr, takže snímají vestavěným senzorem okolní tlak a na základě toho jsou schopny vyhodnotit nadmořskou výšku.
S výškoměrem pak souvisí taky barometr, který se v terénu hodí pro zjištění změn počasí, kdy na displeji můžete vidět i graf změn tlaku. Třeba při poklesu se dá odhadnout, že bude pršet. Hodit se může i krokoměr, a to nejen abyste věděli, kolik toho denně nachodíte…
S ohledem na individuální potřebu by zřejmě každý vyzdvihl jiné přednosti GG-B100. Někdo ocení světový čas, automatický kalendář, budíky nebo stopky. Jinému se hodí, že na displeji vidí čas východu a západu slunce. A pro někoho bude hlavní, že mají intuitivní ovládání, a to i přes pořádný balík funkcí.
Coby hodinkám do apokalypsy se dají vytknout tři věci. Absence soláru, kdy baterie vydrží cca dva roky. Osvětlení, protože LEDky svítí maximálně tři sekundy a nastavovat nějaké funkce v úplné tmě může být problém. A synchronizace pouze přes Bluetooth oproti RC. Tak snad budete mít případně s sebou čelovku a v kapse náhradní CR2025. Jinak jsou ale perfektní.
2) Luminox Bear Grylls Survival Land
Těžko by v žebříčku mohly chybět hodinky, které posvětil sám mistr přežití Bear Grylls. A ty má na svědomí švýcarský Luminox .
U Luminoxu jsou skutečně stěžejním prodejním argumentem dvě věci – karbon a tritium. Díky tělu z karbonu jsou hodinky fantasticky lehké. Jakože fakt hodně lehké. A současně potřebně odolné. A to víc než běžné ocelovky. Více se o tom už rozepsal Jarda v článku o této značce:
Tritium je pak výhrou v noci. Radioaktivní prvek nepotřebuje žádný zdroj světla, aby bylo možné i v absolutní tmě přečíst čas. Neužírá to baterii, nemusíte je vystavovat světlu, aby v noci kapsle svítily. A to se hodí, nejen do apokalypsy. Tuto vlastnost oceníte i ve dvě ráno, když budou ležet na nočním stolku... Protože díky nim budete vědět, že jsou dvě ráno.
Ostatně odolné, spolehlivé hodinky s tritiovým osvětlením dělá Luminox v rámci celé své produkce. Je to prostě to, co umí. Jen to neumí moc masově prodávat. A je to škoda, protože třeba vybrané Luminox XB.3797.KM jsou povedeným instrumentem k přežití. A nebo prostě jen k nošení v terénních podmínkách. Třeba na zahradě.
Nemají žádné superfunkce ani senzory, možná dokonce vypadají až moc obyčejně vzhledem k ceně. Ale já k nim mám plnou důvěru. A není to proto, že je doporučuje Bear Grylls. Je to na základě zákaznické zkušenosti a pověsti Luminoxu, který své hodinky dodává i vojenským jednotkám.
Jo a všimli jste si toho řemínku? Z části je spletený z pevné parašutistické šňůry. A její využití v případě potřeby je jen na vás. Kolega, který se kolekci Luminox Bear Grylls věnoval podrobněji, měl i dost morbidní návrh…
3) Casio ProTrek PRW-50
Senzorovou výbavou dost připomínají modely z řady Master of G. Ovšem nejsou tak odolné, zato tuto slabinu dost kompenzují kompaktností. Ideální hodinky pro dobrodruhy. A zajímavá alternativa, když přijde na apokalyptické myšlenky. Casio ProTrek PRW-50.
Po ProTrecích obvykle sáhnou ti, kteří chtějí senzory jako výškoměr, barometr, kompas, teploměr… ale nejsou ochotni přijmout oběť připojení k telefonu, neustálého dobíjení, ani rizika, že procesor jejich smartů za pár let nenávratně odejde. To je ostatně hlavní argument, proč do neočekávaných podmínek vzít klasické hodinky oproti těm smart… Přesnost zmíněných senzorů ostatně testoval náš recenzent v Beskydech:
PRW-50 pak kromě hodně dobré senzorové výbavy nabízí praktické funkce, jako korekce času přes rádiové vlny, solární dobíjení a automatické osvětlení. A přestože nejsou tak odolné jako zmiňované G-Shocky, vydrží toho taky docela dost. Svědčí o tom třeba 100metrová voděodolnost i odolnost vůči nízkým teplotám.
Pouzdro je navíc ze syntetické pryskyřice, takže se PéErWéčka moc nepronesou. A odolnost zvyšuje i speciální Cross Frame Structure, která dokáže lépe chránit strojek v případě nějakého nárazu. Další plusový bod pro PRW.
4) Casio G-Shock Mudmaster GWG-1000
Mudmaster GWG-1000 jsou vrcholným nástrojem odolných Master of G. Od hodinek do terénu už se asi nedá přát víc. Vše, co benjamínkovské GG-B100 postrádaly, tyhle Mudmastery totiž mají.
Především jsou to funkce jako synchronizace času prostřednictvím rádiového signálu, a to ze všech stěžejních vysílačů (Multiband 6). Není sice tak rychlé jako modernější Bluetooth, zato je ideální pro případy, kdy se na telefon nechcete nebo nemůžete spoléhat.
A pak také Tough Solar, tedy solární dobíjení. Akumulátor má životnost obvykle kolem deseti let, což je pětinásobek běžné výdrže baterie. Průšvih bude, pokud apokalypsa bude v matrixovském stylu…
Pověstnou odolnost vůči důsledkům nárazů mají tyto mastery vylepšené ještě αGelem, který odolnost výrazně zvyšuje. Prach, voda nebo bláto pak hodinkám nečiní prakticky žádný problém. A hodit se může i odolnost vůči vibracím.
Je to právě ta odolnost, díky které se staly standardním vybavením amerických hasičských paravýsadkových jednotek, takzvaných US Smokejumpers. Jednotky jsou vysazovány na odlehlých místech, kde bojují s požáry, kácením stromů a kopáním protipožárních příkopů.
V roce 2021 Casio vylepšilo nástupce Tisícovek konstrukcí z vytvrzovaného karbonu, takže nové GWG-2000 jsou ještě odolnější, a přitom lehčí a tenčí.
5) Seiko Prospex Arnie
Odolné klasiky se dají najít u mnoha tradičních značek. Třeba Ball se zaměřuje na automatické hodinky s výbornou odolností, kterou byste možná u mechanik moc nečekali. Zajímavou alternativou, která by se, věřím, dobře osvědčila i v drsných podmínkách, jsou Promastery od Citizenu. Do žebříčku vybírám ale Seiko Arnie . A to ze dvou sobeckých důvodů.
Za prvé, jsou to potápky od Seika. A za druhé, jsou to kultovní hodinky Arnolda Schwarzeneggera. Tyhle hodinky si totiž pořídí nadšenci ikonických modelů, zasvěcení filmoví fanoušci nebo milovníci zvláštního, možná až překvapivě líbivého designu plechovek s tuňákem.
Ale bylo by to nefér, kdyby „jen“ tohle stačilo. Arnie se do žebříčku nedostaly jen pro mé potěšení. Splňují podmínky pro apokalyptické hodinky – jsou dostatečně odolné (ostatně mají potápěčskou certifikaci, která zahrnuje i vysokou voděodolnost, magnetickou rezistenci,…), chráněné plastovým okružím, s praktickými funkcemi.
Praktickými funkcemi mám na mysli stopky, druhý čas, automatický kalendář do roku 2100, budík, podsvícení digitálního displeje a kvalitní luminiscenci na analogu. A taky jsou solární.
Možná to nejsou první hodinky, které by vás v této kategorii napadly. Ale zamyslete se nad nimi. A pusťte si večer Predátora, ať víte, co Arnie v pohodě zvládnou.
6) Casio G-Shock Original GXW-56
Unikátní vzhled i velikost. Přezdívka King a odolnost hodná těchto čtyř královských písmen. Oproti kolekci Master of G nemají sice špičkovou senzorovou výbavu, vlastně prakticky žádnou, zato je pořídíte za přinejmenším poloviční cenu. A pokud bude vašim hlavním kritériem odolnost, G-Shock GXW-56 King je ta cesta.
Xkám se začalo přezdívat „King“ právě proto, že byly mimořádně odolné. Strojek byl uložený ve speciálním αGelu, který je nadstandardní ochranou k už tak dost odolné struktuře pouzdra. Absorpce nárazu je pak ještě doplněna odolností vůči prachu a blátu. Když je vidíte naživo, prostě víte, že tyhle obří digitálky vydrží i hodně tvrdé zacházení.
Vedle toho je ale fanoušci milují pro pár dalších fajn věcí, jako plně automatické podsvícení i klasický G-Shockovký balíček – 5 budíků včetně 1 snooze, stopky, odpočet, automatický kalendář, 200metrová voděodolnost. O rádiovou synchronizaci a solární napájení vylepšené Kingy jsou poslední z naší šestice hodinek pro přeživší.
Tak co, jste připraveni na to, co přijde?