Seiko Monster: Jaká je už 4. generace legendárních potápek?
Máloco mě v posledních dnech potěšilo tak, jako zjištění, že i my budeme odolávat útokům monster. A pravděpodobně marně. Řeč je samozřejmě o modelech z řady Seiko Prospex přezdívané fanoušky „Monster“. Na trh vyráží tři modely už 4. generace.
Stejně jako předchůdci, mají modely SRPD25/27/29K1 typické znaky , podle kterých je zaručeně poznáte. Především zůstaly zubaté výseky v lunetě , kopírující stejný vzor na pouzdru. Právě tato vybrání po bocích připomínají zakousnutí nebo šrámy po drápech monstra. Druhým poznávacím znakem jsou velké ručky a indexy s pořádnou dávkou LumiBrite .
Rozměr pouzdra je 42,4 mm v průměru bez korunky. Na dnešní dobu tedy zas tak monstrózně nepůsobí, ale berme v potaz, že na svět přišly seiko-monstra téměř před dvaceti lety a v době narození se pouzdro mohlo jevit trochu předimenzovaně. Výška 13,4 mm taky není nic hrozného a váha necelých 200 g pro modely s ocelovým tahem k monstrům patří. Hodinky se navíc na zápěstích usídlí celkem pohodlně díky robustním, ale krátkým nožkám. Rozpětí mezi nimi je 20 mm, což je ideální. Ať už varianta s ocelovým tahem nebo silným pryžovým páskem, obě působí adekvátně. Na kůži nebo NATO řemínku by monstra zřejmě působily skoro až směšně.
S trochu šíleným designem je třeba u monster počítat, co ale u této novinky 2019 rozhodně zaujalo, je možná až extrémně velký kyklop (lupa na ukazateli data a dne v týdnu). Pravda, u několika verzí starších monster jsme se s ním v této obří velikosti už střetli, ale šlo spíše o výjimky (například limitky Red, Sun nebo Moon Monster). Na druhou stranu, jsou to monstra, trochu extravagance jim sluší. A kompenzuje to absenci „zubů“ coby indexů z 2. generace. I tak tyhle „krásky“ nebudou zřejmě pro každého…
Designově se ostatně nejvíce blíží spíše prvním monstrům SKX779 z roku 2000. V nich jsme ale mohli najít ještě kalibr 7S26 bez hackingu (zastavení vteřinové ručky při vytažení korunky) a možnosti manuálního natažení. Na jeho bázi ale běží novější kalibr 4R36 , se kterým se setkáváme u Seika často a vlastně rádi (srov. např. nové želvy ). Nepatří sice mezi kalibry vyhledávané pro zdobnost, ani v nich nemůžeme čekat Spron 510, ale podobně jako 7S jsou 4Rxx ceněny pro svou spolehlivost , a u případných oprav je dostupnost náhradních součástek celkem jednoduchá stejně jako opravy, a tedy v důsledku levnější. Automatický strojek má frekvenci 21600 polokmitů za hodinu, tedy 3 Hz, 24 kamenných uložení, rezerva je 41 hodin a maximální odchylka udávaná Seikem je +45/-35 sekund za den. Ale tyto hodnoty jsou Seikem hodně nadsazené, a majitele potěší řádově lepší přesnost. (A to bez nadsázky, podle zkušeností se 4R36 dostávají na slušných +-25s, při správné regulaci ještě o kus níž.)
Monstra patří do velké rodiny Seiko potápek v řadě Prospex. Nepřekvapí tak šroubovací dýnko ani korunka. Ta je na čtvrté pozici, z estetického hlediska to ne každému sedne, ale prakticky méně překáží nejen na potápěčském zápěstí. Zmiňovaná luneta je jednosměrně otočná (120 poloh, proti směru hodinových ručiček) s potápěčskou stupnicí. Všechny tři modely mají lunetu s černou PVD úpravou, což jim dodává temnější dojem, zároveň ale letošní ocelovo-černá kombinace působí o dost umírněněji a možná až konvenčněji než někteří zářivější bratranci (třeba v porovnání s Classic Monster SKX781 s oranžovým číselníkem, které se staly doslova ikonické). Letošní příšerky šly barevně nejdál u modelu SRPD25 s tmavě modrým číselníkem.
Barevná zdrženlivost ale nesnižuje jejich potápěčské kvality . Fandové se zapřísahají za jejich odolnost a rozhodně patří mezi zajímavé alternativy, pokud zvažujete solidní potápky s trochu netypickým vzhledem. Voděodolnost 200 metrů a certifikace ISO 6425 mluví za vše. Čitelnost je perfektní díky minimalistickému rozvržení číselníku i širokým indexům a výrazným ručkám. Obojí navíc s LumiBrite. Ve tmě i hlubinách bude zářit dostatečně a v odstínu tyrkysově modré. Všechny modely mají odolné tvrzené minerální sklíčko Hardlex.
Zbývá od sebe odlišit jednotlivé modely. Monster SRPD25K1 má ocelový tah s mikroregulací na sponě a potápěčskou extenzí. Krom černé lunety je v ocelové barvě, číselník v tmavě modré, která je celkem impozantní a hra světel stojí zato. Monster SRPD27K1 se odlišuje černým ciferníkem a černým pryžovým řemínkem s typickou harmonikou u pouzdra. A poslední Monster SRPD29K1 je vlastně pětadvacítka, ale kompletně v černé. Černý číselník, černá PVD úprava lunety, pouzdra včetně korunky i ocelového monster tahu. Ještě než se dostaneme k závěrečnému ortelu nad novými monstry, musím udělat mou oblíbenou historickou odbočku. Rodokmen Seiko Monster je totiž celkem působivý. S první generací , dnes označovanou jako Classic Seiko Monsters , se setkáváme na přelomu tisíciletí. Nesou označení SKX779 a SKX781 a byly rozšířením potápěčské linie SKX. To ony udaly vzhledové prvky, kterými se monstra vyznačují dodnes – robustní pouzdro, výrazná lumi, zubaté pouzdro i luneta, široké indexy a velké ručky. Kalibr pocházel ze 7S family, konkrétně 7S26 s day-date s 21 kameny.
Druhá generace byla (designově) ještě děsivější. Indexy ve tvaru zubů připomínaly chřtán mihule, a i přes tento až šílený dojem se stala velmi oblíbenou. I díky upgradu strojku z 7S26 na 4R36, který přinesl už zmíněný hacking a možnost manuálního dotažení.
Třetí generace od tesáků upustila a byla lehce usedlejší, tou výraznější změnou byl ale strojek 6R15, pro který byla celkem vyhledávaná. Ubyla sice komplikace dne v týdnu, zato pero bylo ze slitiny Seika Spron 510, čímž narostla i rezerva chodu na 50 hodin.
Tím ale genealogie monstrózní rodiny Seika nekončí. Za těch skoro dvacet let přišla řada limitek, Baby Monsters, Night, Trek či Land Monsters. A to jen na okraj. Prokousat se všemi modely by vydalo na samostatný a pěkně tučný článek. V roce 2019 přišlo Seiko se čtvrtou generací a jsem bez přehánění nadšená, že se objeví i u nás na Hodinky-365
A slibovaný verdikt pro Monstra 4. generace ? Uhlazenější vzhled i barvy jim sluší. A přitom typické znaky, pro které se staly ikonou , zůstaly. Navíc se jedná o hodinky, které si na potápěčské jen nehrají, ale naopak splňují vše potřebné. A to hlavní – za velmi příznivou cenu , která začíná na 11 690 Kč. Pokud vás tedy vzhled nevyděsil, ale naopak láká, novinka léta 2019 Seiko Monster je rozhodně horký kandidát do sbírky.
UPDATE